[ nakladatelský blog ]

Výroční zpráva 2019 10|12|2019

Pro všechny fanoušky Gnómu mám klasickou kombinaci dobré a špatné zprávy.

Ta dobrá je, že z osmi dosud vydaných knih na sebe letos konečně tři vydělaly (tedy zaplatily náklady na svou výrobu a teď generují zisk), a čtvrtá se k tomu pomalu blíží. Známost značky patrně roste. V listopadu se objevily zmínky o Barronově knize „Krev je můj chleba“ v několika mainstreamových médiích a dost to pomohlo jejím prodejům, které stouply na 500 prodaných kusů celkem. Také další letošní novinka, kniha esejů Le Guinové „Proč číst fantasy“, si vede dobře a zřejmě bude brzy vyprodaná. Dobrou zprávou je jistě i to, že Gnóm! vždy zaplatil tiskárně, majitelům práv i všem externím spolupracovníkům včas a nikomu nic nedluží.

A teď špatná zpráva: Gnóm! byl financován z určité rezervy, která letos došla. Nadále bude všechno záležet výhradně na tom, jak rychle a v jakém množství se budou peníze vracet. Zatím to vypadá, že si budeme moci dovolit tak jednu, dvě knihy ročně. Nejde totiž jen o to, „vydělat si na příští knihu“, ale i na živobytí samotného nakladatele. To se Gnómu dosud nepovedlo a abych jako fyzická osoba vůbec přežil, musím se věnovat i jiným věcem než nakladatelství. Tím pádem může nastat situace, kdy budou peníze na tisk knihy, ale nebude čas ji přeložit, nebo naopak.

Na zlepšení situace by byl jediný lék, a to zvýšení prodejů. Zatím bohužel u téměř všech vydaných knih prodej zpomalil těsně za hranicí ziskovosti, nebo jí vůbec nedosáhl. Od ledna proto Gnóm! přechází k nové distribuci v naději, že se dostane do více prodejen.